Aký darček dá prezident občanom na Vianoce? Rádioaktívny odpad?
V roku 2021 sa vláde Eduarda Hegera podarilo presadiť zákon o striktnom zákaze dovozu rádioaktívneho odpadu zo zahraničia na Slovensko za účelom jeho spaľovania. Pred dvoma týždňami vládna koalícia tento zákaz v parlamente zrušila. V dôsledku tohto rozhodnutia sa bude môcť na Slovensko dovážať obrovské množstvo rádioaktívneho odpadu. Spolu s občianskym združením Chceme zdravú krajinu, sme vyzvali Petra Pellegriniho, aby zákon vetoval.
„Koalícia tak urobila nenápadne, pozmeňujúcim návrhom HLAS-u od poslanca Becíka a protizákonným prílepkom do zákona o kritickej infraštruktúre. HLAS cez ministerku Sakovú kontroluje aj spoločnosť, ktorá zo zrušenia zákazu môže benefitovať. V parlamente ani raz nepadlo slovo „rádioaktívny”, schválili to bez akejkoľvek diskusie o obsahu. Takto vzniká iba lobistická legislatíva,” vyhlásil Michal Kiča, environmentálny expert strany. Keďže sa vstupovalo do zákona o životnom prostredí a do zákona o radiačnej ochrane, podľa koaličnej dohody sa tak nemohlo udiať bez súhlasu ministra životného prostredia Tarabu a ministra zdravotníctva Šaška.
Podľa našich informácií môže byť v hre dovoz a spaľovanie stoviek ak nie tisícov ton rádioaktívneho odpadu, napríklad z Čiech, Talianska, Nemecka alebo Chorvátska. Podrobnosti sú ale opradené rúškom tajomstva, čo je neakceptovateľné.
„V roku 2021 hlasovali z celého parlamentu iba dvaja poslanci proti zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu. Filip a Štefan Kuffovci. Filip Kuffa teraz sedí v dozornej rade Národného jadrového fondu. Dovoz rádioaktívneho odpadu je skrátka politikou Tarabovej strany Život. Chystá nám Pellegrini spolu s koalíciou otrasný vianočný darček – zahraničný rádioaktívny odpad? Ak Pellegrini zrušenie zákazu podpíše, Demokrati spravia všetko pre to, aby sa v budúcnosti zákaz obnovil,” uvádza Jaroslav Naď, predseda Demokratov.
„Prezident Pellegrini už raz vetoval zákon, do ktorého bol napasovaný nesúvisiaci pozmeňujúci návrh. Toto je identická situácia. Veríme, že prezident bude postupovať rovnako. Ak Petrovi Pellegrinimu záleží na zdraví našich občanov, tak musí zákon vetovať, pretože občania Slovenska si zaslúžia žiť v krajine, ktorá nie je európskou dierou na nebezpečný odpad. Vyzývame ho na vrátenie tohto vyslovene škodlivého zákona.” deklaroval Michal Kiča.
Podľa jadrového fyzika Michala Danišku, riaditeľa o.z. Chceme zdravú krajinu a zástupcu petičného výboru PETÍCIE proti dovozu a spracovávaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na území SR, doterajší zákaz spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu chránil životné prostredie a zdravie a má plnú oporu v základnom princípe radiačnej ochrany – ALARA (as low as reasonably achievable). „Vládni poslanci však zrejme chcú zo Slovenska spraviť smetisko Európy. Úlohou Jadrovej vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) nie je generovať zisk, ale bezpečne vyradiť havarovanú jadrovú elektráreň A1 a odstavenú jadrovú elektráreň V1 a zabezpečiť nakladanie so slovenským rádioaktívnym odpadom. JAVYS však namiesto toho rieši spaľovanie zahraničného rádioaktívneho odpadu, ktorý si krajiny ako Taliansko nechcú spáliť doma. Prezidentovi sme už doručili podrobnú výzvu na vetovanie tohto škandalózneho zákona,” vyhlásil Michal Daniška z o.z. Chceme zdravú krajinu.