Hľadali sme firmu, ktorej Šimkovičová zverila kaštieľ v Budmericiach, zistili sme ďalšie pochybnosti
Žiadne riadne sídlo, web, zamestnanci, tržby ani skúsenosti v oblasti kultúry. Aj tak vyzerá firma, ktorá má po novom spravovať kaštieľ v Budmericiach.
Ministerstvo kultúry pod vedením SNS najprv zatvorilo ľuďom uprostred leta kaštieľ v Budmericiach tým, že zrušilo dobre rozbehnutú spoluprácu s tamojším obecným podnikom. Po tom, čo Transparency International Slovensko upozornilo na podozrivú mikrofirmu z Cífera, ktorá ma kaštieľ po novom spravovať, boli sme ju osobne hľadať. „Zistili sme, že do firmy sa ani nedoklopete. Zanedbané dvere v zastaranej budove nasvedčujú, že nemá riadne sídlo ani označenie. Nemá svoj web, takmer žiadnych zamestnancov a len minimálne tržby. Vážne pochybnosti vzbudzuje aj to, že podľa obchodného registra nemá firma KRINO stav s. r. o. žiadne skúsenosti so správou národných kultúrnych pamiatok. Primárne ide o stavebnú firmu s nejasnými aktivitami,” upozornil bývalý predseda kultúrneho výboru Kristián Čekovský.
Podľa Demokratov je to dôsledok ďalšieho “zázraku” na počkanie z dielne SNS. Podobne, ako minister Taraba našiel svojho právnika vo svojom susedstve, tak ministerka Šimkovičová vybrala nového správcu kaštieľa iba za pár dní, bez súťaže a bez jasne stanovených kritérií. „Ďalším problémom je, že SNS týmto likviduje sociálny podnik v Budmericiach, ktorý doteraz kaštieľ spravoval a zamestnával pritom niekoľkých zdravotne postihnutých ľudí. Namiesto toho odovzdáva správu kaštieľa neznámej súkromnej firme, ktorá sa navyše javí ako schránková. Samozrejme, za viac peňazí, čo nedáva ani ekonomický zmysel,” doplnil člen strany Michal Pavlík s tým, že vláda navonok deklaruje podporu sociálnym podnikom.
„Čo je národnejšie a sociálnejšie, ako zobrať kaštieľ obecnému podniku a dať ho do rúk neznámej mikrofirme z Cífera. Azda už len narúšať divadelné predstavenia. Je to ďalší škandál a hanba SNS vo vedení rezortov,” uzavrel Kristián Čekovský.