Stanovisko k obranným výdavkom
Stanovisko Jaroslava Naďa, exministra obrany a predsedu strany Demokrati k potrebe zvýšenia obranných výdavkov Slovenskej republiky v súvislosti so stanoviskami prezentovanými po okrúhlom stole u prezidenta:
„Aktuálna geopolitická situácia a z toho vyplývajúce potencionálne ohrozenie Slovenskej republiky, je v súčasnosti najvyššie v jej histórii. Toto ohrozenie jasne deklarujú takmer všetky členské štáty EÚ a NATO, pričom drvivá väčšina z nich práve v tejto súvislosti ohlásila výrazné navýšenie svojich obranných výdavkov.
Je preto absolútne nepochopiteľné, že vláda Roberta Fica a dokonca aj samotný minister obrany Robert Kaliňák sú proti zvyšovaniu obranných výdavkov a tým aj zvyšovaniu obranyschopnosti Slovenskej republiky. Ide o nezodpovedné správanie, ktoré vystavuje Slovenskú republiku vysokej miere ohrozenia.
Strana Demokrati jednoznačne podporuje postupné navyšovanie obranných výdavkov Slovenskej republiky, a to o minimálne 0,2% HDP každý rok, až po dosiahnutie úrovne minimálne 3% HDP. Treba povedať, že aj po tomto navýšení by Slovensko patrilo ku krajinám, ktoré budú v investíciách do vlastnej obrany značne zaostávať oproti viacerým iným krajinám na východnom krídle NATO.
Je zároveň smutným faktom, že rezort obrany pod súčasným vedením nedokáže opakovane minúť ani len deklarované a plánované 2% HDP výdavkov na obranu, resp. ich míňa aj na oblasti, ktoré s obranou SR vôbec nesúvisia. Pravdou je tiež to, že minister Kaliňák koná netransparentne, modernizácia ozbrojených síl je pomalá a nedostatočná a najmä, nemá žiadnu logiku a systém. Obrana pod Kaliňákom nakupuje aj z pohľadu odporúčaní NATO zbytočnosti a nepodstatné veci, pričom stanovené priority odsúva na neskôr.
V prípade, že bude podpísaná mierová dohoda medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, musí medzinárodné spoločenstvo jasne zaistiť jej udržateľnosť a kredibilitu. To sa dá realizovať iba cestou prijatia Ukrajiny do NATO alebo nasadením medzinárodných jednotiek na udržanie mieru (peace keeping) medzi znepriatelenými stranami. Slovenská republika nasadzuje svoje ozbrojené sily do rovnakých operácií dlhodobo, napríklad na Cypre. Strana Demokrati považuje preto za prirodzené, aby sme v prípade, že bude podpísané prímerie alebo mierová dohoda a dôjde k nasadeniu medzinárodnej misie na udržanie mieru na Ukrajine, nasadili aj naše jednotky po boku našich spojencov z EÚ a NATO do takejto mierovej misie. Išlo by o správne morálne, ale aj strategicky rozhodnutie, keďže je primárne naším bezpečnostným záujmom, aby na Ukrajine zavládol dlhodobo udržateľný mier.“