Bude Matečná záchrana slovenského vidieka? Maximálne ako predloha pre pokračovanie filmu pásla kone na betóne
Vláda SR vymenovala Gabrielu Matečnú ako tretiu štátnu tajomníčku na rezorte životného prostredia. Strana Demokrati toto rozhodnutie považuje za absolútnu hanbu a výsmech slovenskému vidieku, ktorý chceli minister Taraba a štátni tajomníci Kuffovci tak vehementne chrániť. Podľa Demokratov Gabriela Matečná so svojou minulosťou nemá čo vo verejnej správe robiť. Už niekoľkokrát dokázala, že patrí k vrcholným zástancom systému „našich ľudí”.
Bola to práve Gabriela Matečná, ktorá otvorila dvere poľnohospodárskym dotáciám Bödörovi, Kvietikovi či nechválne známej grófke Roškovej. Tá sa preslávila práve využívaním poľnohospodárskych dotácií na betónové plochy. Nehovoriac o tom , že nominanti pani Matečnej z rezortu pôdohospodárstva či štátnych Lesov SR sú trestne stíhaní v kauze Dobytkár a kšeftovali napríklad aj s poľovnými revírmi, kvôli čomu na štátnych lesoch zasahovala aj NAKA. Pre pôsobenie pani Matečnej prišli slovenskí pôdohospodári a štátny rozpočet o stovky milióny eur, pretože sa skrz jej korupčné schémy krátili pôdohospodárske dotácie.
„Považujem za totálnu iróniu, že Matečná, z ktorej si občania vidieka už robili srandu, že sa môže podľa nej natočiť pokračovanie filmu Pásla kone na betóne, sa ide pripojiť do vedenie životného prostredia, aby pomáhala slovenskému vidieku. Pretože nikto na ňom nenapáchal väčšie škody ako Gabriela Matečná, keď bola ministerkou pôdohospodárstva a mám obavy, že ľudia ako Bödör, Vadala či Rošková budú mať dvere opäť otvorené, tentokrát na rezorte životného prostredia”, vysvetľuje Michal Kiča, expert strany Demokrati na životné prostredie a člen predsedníctva strany.
Demokrati sa pýtajú, či aj kvôli Gabriele Matečnej si vláda zmenila kompetenčný zákon, aby mohlo byť na ministerstvách nekonečne veľa štátnych tajomníkov, nielen dvaja ako doteraz. Bude aj 4. a 5. štátny tajomník, aby mala SNS kam uplacírovať svoje hladné krky? Pani Matečná bude zodpovedať za podozrivo širokú agendu, tzv. bilaterálnu spoluprácu, pod čo môžu schovať takmer čokoľvek. „Je jasné, že moje informácie o jej smerovaní na rezort boli správne, len Slovenská inšpekcia životného prostredia sa jej asi málila”, dodáva Michal Kiča.
Zaujímavé je aj pôsobenie druhého štátneho tajomníka Štefana Kuffu, ktorý nevyzerá, že je časovo vyťažený natoľko, aby rezort potreboval ďalšiu štátnu tajomníčku. Okrem svojho sekretariátu riadi akurát Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Jediné, čo o ňom vieme je, že nechal vysvätiť átrium ministerstva a staral sa o gigantický adventný veniec. „Tu už sa nebavíme ako pán Fico načrtol o 4-dňovom pracovnom týždni. Na rezorte životného prostredia už v praxi testujú 3-dňový. Slovenská národná strana zatiaľ nijako vecne neprispela pomoci ľuďom, ochrane prírody či vidieku. Dokáže len generovať pozície a obsadzovať funkcie pre svoje hladné krky. Stojí to obrovské peniaze daňových poplatníkov a je to čistý papalašizmus”, uzatvára Michal Kiča.